Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR
Právě je úterý, 24.říj 2017, 03:14

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: MHD-všeobecne
PříspěvekNapsal: pátek, 14.bře 2008, 14:12 

Podla mna je uplne zarazajuce ako sa nase dopravne podniky vychvaluju tym ze kupili jeden nizkopodlazny voz a na svoje linky denne vypravia okolo 80 autobusov a silen pochybujem o tom ze by to ten jeden stihal.
Asi sme v tejto oblasti riadne pozadu ked u nas sa radsej zgeneralkuju stare vozy ved naco by sme kupovali nove nizkopodlazne, ktore ulahcuju nastup nielen ZTP ale aj ostatnym cestujucim a nehovoriac ani o tom ze vymena cestujucich je v nizkopodlaznych autobusoch omnoho rychlejsia co by prispelo urcite aj k mensim meskaniam
V nasej krajine to ale tak nefunguje a tu ked kupim jeden nizkopodlazny voz tak hned volam celostatne televizie a robim z toho obrovske halo, pritom u nasich zapadnychu susedov je to uplne normalne vec a tam sa tieto vozy kupuju na desiatky a pravidelne
Este takych zopar paradaxov: svetlou vynimkou je asi DP mesta Presov ktory dokaze hospodarit so ziskom a nehovoriac o tom ze tam jazdi niekolko desiatok nizkopodlaznych nielen autobusov ale aj trolejbusov
dalsi priklad DP mesta Ziliny ma sice nizkopodlazne autobusy ale trolejbus ani jeden a prave trolejbusove linky su pre Zilinu nosnymi!!!
no a nakoniec SAD Zvolen radsej kupi stare Karosy pre MHD B. Bystrica aby nahodou neprisiel o licenciu ked uz mu vzala B.Bystrica svoje busy, ako keby nemohol v priebehu tych dvoch rokov co tam MHD vykonaval nakupit niekolko novych a popripade aj nizkopodlaznych vozov!!!

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pátek, 14.bře 2008, 14:28 

- podpora (financna) nakupu novych vozidiel MHD zo strany miest a statu je u nas v porovnani so "zapadom" miziva (zo strany statu dokonca nulova). Isteze sa lahsie nakupuju NP vozidla, ked 50-80 percent nakladov zaplati stat+EU, ako napr. u ceskych susedov..

- celkovo podpora MHD zo strany miest je na Slovensku az na male vynimky (Presov atd.) vcelku uboha

- ziaden DP (ani mesta Presov) v principe nehospodari so ziskom, kedze vsetci dostavaju dotacie od miest (niektorym to staci, inym nie, ale su v roznej vyske, takze to dost tazko porovnavat)

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pátek, 14.bře 2008, 20:08 

dotacie su same o sebe zaujimava tema,
urcite ze vyska dotacii zavisi od kazdeho mesta samostatne uvediem len priklad z mojho rodneho mesta - Prievidza sme male mesto ale u nas musi podporovat MHD aj mesto a to nie len Prievidza ale aj Bojnice a to nie malou sumou priblizne asi 13 mil, co je urcite slusna suma, samozrejme ze dopravca musi robit spoje kedy idu len jeden ci dvaja cestujuci a este poskytuje aj zlavy, ale aj tak su niektore straty ktore vykazuju podla mojho nazoru nerealne!!
ale to je na dlhsiu debatu a inde............pri pive..........
nevidim prekazku v tom aby sa aj nase dopravne podniky posnazili o peniaze z EU aj ked viem ze to nie je az take jednoduche, a uz ked kupim aj nejaky novy bus nech je teda aspon z casti nizkopodlazni a nebudem sa s tym predsa chvalit ked je to moja praca a som zazmluvneni zmluvou o vykone a som povinny to urobit, a verim ze sa tam peru velke peniaze a nevyvrati mi to nikto...............................ved uz kraj a aj mest by mali chciet aby tie vozidla nejako vyzerali a dat prisnejsie podmienky do zmluv nie len ze nesmu byt starsie ako 16 rokov, ale aj to ze by mali byt na MHD pouzivane len nizkopodlazne vozi
mozem vas vsetkych zabezpecit ze cestovat v autobuse s 3 shcodmi ked mate pod pazuchami barle alebo palice a nebodaj ste este aj na voziku nie je nic prijemne

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina