Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR
Právě je úterý, 12.pro 2017, 05:43

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Aký rozchod má, pod?a vás, detská železnica v ?ermeli?
760 mm, ako na tren?ianskoteplickej železnici. 22%  22%  [ 2 ]
1000 mm, ako na tatranskej železnici. 78%  78%  [ 7 ]
1435 mm, aký majú elektri?ky v Košiciach. 0%  0%  [ 0 ]
Celkem hlasů : 9
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pátek, 17.led 2003, 13:44 

Zdenko: Uzkoroschodnu zeleznicu na Slovensku najdes okrem Kosic este v Hronci a Ciernom Balogu (CHZ) http://www.chz.sk (ma aj sezonnu prevadzku), potom este existuje zvysok Povazskej lesnej zeleznice (expozicia sa prestahovala z L.Hradku do Muzea lipt. dediny v Pribiline) http://www.lhradok.sk/plz1.html a este existuje nieco z Oravsko-kysuckej zeleznice. Posledne dve su uz iba expozicie bez pravidelnych jazd a cestovneho poriadku. Nik nic nove uz nepostavi, era takychto zeleznic uz asi skoncila.
Je zaujimave, ze nasi juzny susedia (Madarsko) maju v prevadzke viac uzkroschodnych zeleznic a snazia sa ich propagovat a udrziavat ako technicku pamiatku. Niektore madarske zeleznice su aj dost blizko Slovenskej hranice. Snad najblizsiou cudzou malou zeleznicou je Bieszczadzká úzkokoľajka v Poľsku, prechadzajuca osadou Balnica na Slovensko - Polskej hranici

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: sobota, 01.úno 2003, 00:18 

Peter P:
Ja len doplnim, ze nespocetne mnozstvo uzkorozchodnych zeleznic existuje aj v susednej Ukrajine. Niektore su tu dokonca az do sucasnosti v beznej nakladnej prevadzke, nepretrzite od ich vybudovania. Kedze Ukrajina na druhej strane tieto trate nepropaguje (nie je preco), ale pritom su unikatne, dopravny navstevnik tejto neprebadanej krajiny zostava casto stat v nemom uzase.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí, 10.úno 2003, 15:04 
Sarko. Suhasim s tebou, ze na Ukrajine sa tiez mozu nachadzat zaujimave technicke zeleznicne exponaty. Bohuzial Ukrajina aj ked lezi vedla nas je tazsie dostupna ako Polsko, Cesko, Madarsko, ba aj ako Rumunsko...
V 80.tych rokoch som bol vo vtedajsom ZSSR, dnes to uzemie patri Ukrajine a videl som uzkokolajku v Berehove, nemali sme ale povolenie vzdialit sa z toho mesta... a nemal som este ani 14 rokov.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí, 10.úno 2003, 15:06 

Predosly prispevok som pisal ja, omylom som sa pred jeho napisanim odhlasil.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí, 10.úno 2003, 21:11 

Peter P:
Iste, ale tie obmedzenia boli este za cias komunizmu, dnes sa po Ukrajine da bezbreho pohybovat. Na druhej strane je fakt, ze doprava na Ukrajine je v podstatne horsom stave a cestovne poriadky tu takmer neexistuju. V mnohych oblastiach existuju miesta, kde noha cudzinca este nevstupila a ako priklad uvediem dobrodruzstvo jedneho mojho znameho, ktory si vysiel do tamojsej prirody prebadat pohoria. Dostal sa k niekolkym salasom, kde bacovia nikdy v zivote nevideli domaceho cloveka, toboz este cudzinca a dostavali sa mu ponuky ostat za stravu a postel, aby zostal rozpraval o vsetkom, co vie :-) To iste moze platit v prenesenom vyzname aj o neprebadanych lokalkach na Ukrajine.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pátek, 14.úno 2003, 13:55 

Sarko mne na ceste na Ukrajinu vadia tie administrativne blbosti okolo vybavovania viz. Vraj sa to da jednoducho cez cestovku vybavit za nejaky poplatok, ale zatial som nemal chut sa do toho pustat.

Pustil som sa do jednoduchsich veci, ktore su blizsie, v lete som bol na tej polskej bieszczadskej uzkokolajke a toho tyzdna som sa po niekolkych mesiacoch konecne k tomu dostal, aby som dal aj do HTML nejaky text a fotografie. Zaciatok cesty (po Balnicu) je uz na mojej stranke. Je to vsak iba uplny zaciatok cesty. Este mi chvilu potrva pokial to dokoncim.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí, 05.kvě 2003, 12:24 

peter p . pozrel som si tu stanku a vazne je pekna, hlavne odelenie stara trat Margecany/Kysak .
a este jedna otazka> elektrickovy rozchod je 850 alebo 1000mm

Naposledy upravil tbus dne pondělí, 05.kvě 2003, 12:32, celkově upraveno 1

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí, 05.kvě 2003, 12:25 

lebo som niekde pocul, ze zeleznicka ma rozchod 1000mm.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí, 05.kvě 2003, 16:42 

TBUS: Zeleznica v Cermelskom udoli ma naozaj rozchod 1000 mm.

Na elektrickach v Kosiciach je pouzity normany rozchod 1435 mm. Takyto rozchod je aj na zelezniciach. V Bratislave je to vsak ine, tam maju elektricky uzky rozchod 1000 mm. Okrem toho sa v niektorych krajinach pouzivaju aj ine uzke rozchody ako 1000 mm. Byva to vsak skor raritou. Vacsinou elektricky maju normalny rozchod. Oproti klasickym zeleniciam vsak pouzivaju iny typ kolajnic, ina je aj unosnost trate (mensia). U elektriciek moze byt pouzite vacsie stupanie a mensi polomer oblukov. Trate pre elektricky su budovane podla inych noriem, ako zeleznicne trate.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pondělí, 11.srp 2003, 14:29 

cize ked si chce bratislava kupit elektricku T3 od kosic musi musi prerobit aj podvozok narozchod 1000mm

Předmět příspěvku: Sprava z tlace:
PříspěvekNapsal: úterý, 27.dub 2004, 09:56 

Počas 5 mesiacov bude opäť premávať vláčik na Košickej detskej železnici
Košice 21. apríla (TASR) - Železničná spoločnosť (ZSSK), a.s. v spolupráci so svojimi partnermi aj v tomto roku pripravila prevádzku vláčika na Košickej detskej železnici v Čermeli. Oficiálne otvorenie prevádzky sa uskutoční 24. až 25. apríla v Rušňovom depe v Košiciach. Organizátori pripravili pre všetkých návštevníkov zaujímavý program - výstavu koľajových vozidiel, ukážky práce nehodového žeriavu ako aj výstavu železničných modelov a automobilových veteránov. Medzi železničnou stanicou Košice a rušňovým depom bude preprava zabezpečená historickým motorovým vozňom. Zo železničnej stanice Košice bude odchádzať smerom na rušňové depo počas oboch dní každú celú hodinu od 8.00 h do 16.00 h, späť bude jazdiť vozeň každú hodinu počnúc 8.30 h až do 16.30 h.
Vláčik potom začne jazdiť od 1. mája a poslednú jazdu absolvuje 1. septembra 2004. Oproti vlaňajšku bude premávať dlhšie, vo voľné dni až do 18.10 hodiny. TASR o tom informoval Miloš Čikovský z Odboru komunikácie ZSSK.

Předmět příspěvku:
PříspěvekNapsal: pátek, 11.čer 2004, 22:35 

Dajte hlas novej hlasovacej otázke "Aký rozchod má podľa vás detská železnica v Čermeli?".

Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 32 ]  Přejít na stránku Předchozí  1, 2

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina