Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

Hlavná stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Autobusy v Nitre

Dňa 25. mája 2005 sa nám konečne podarilo uskutočniť už dlhšie plánovaný výlet do Nitry. Ráno o 6:00 nám odchádzal autobus, poponáhľali sme sa teda na autobusovú stanicu, aby sme ho stihli. Podarilo sa, cesta ubiehala rýchlo a zakrátko sme boli v Nitre. Cestou sme vyzerali akékoľvek novinky z podnikov SAD, no až na autobus značky MAN zo Šale sme nič zaujímavého cestou nestretli. Onedlho sme už vystupovali na nitrianskej autobusovej stanici a ja som hneď vyťahoval fotoaparát. Kolega Jajcaj vytiahol ceruzku a papier, pretože sme chceli okrem fotografovania doplniť aj údaje o autobusoch v prímestskej doprave. Zatiaľ, čo Mišo zapisoval jednotlivé autobusy, ja som sa vydal na obhliadku. Všimol som si, že na stanici nebol ani jeden prímestský Ikarus. Podarilo sa nám vystihnúť špičku, počas ktorej boli Ikarusy v premávke. Hľadal som si teda miesto, odkiaľ by sa dobre fotografovali prichádzajúce autobusy. Hlavne som túžil vyfotografovať si "vlajkové lode" SAD Nitra, Ikarusy 280.10 po GO v BBDS - NR-284BE a NR-288BE. Zaujímalo nás tiež, na ktorých linkách vozidlá jazdia. Netrvalo dlho a dostali sme príležitosť. Takmer po sebe prišli vozidlá NR-281BE a NR-287BE, neskôr tiež NR-284BE. Po vyfotografovaní niektorých ďalších zaujímavých autobusov sme sa presunuli na železničnú stanicu, kde sme chceli začať s autobusmi MHD.

Prvá zaujímavosť stála na odstavnej ploche autobusov MHD. Spočiatku to vyzeralo na nedávno zgenerálkovaný Ikarus 280.08 - NR-742AV, ale na naše prekvapenie autobus niesol označenie NR-423BK, teda EČV pôvodne prešovského Ikarusu. Autobus mal čiastočne obnovený náter (od okrasných líšt nadol), ako aj lak dverí.Na pôvodný prešovský autobus sa však vozidlo nepodobalo, ani prešovské ev. č. 300 sme v interiéri nenašli. Nakoniec sme prišli k záveru, že ide pravdepodobne o jeden zo zvolenských Ikarusov, ktoré SAD Nitra odkúpila. Túto našu hypotézu neskôr potvrdil aj jeden z vodičov. Rozhodli sme sa tentokrát vynechať Klokočinu, kde sme doposiaľ vždy fotografovali a rozhodli sme sa prejsť si hlavne tie miesta, na ktoré sme sa predtým ešte nikdy nezamerali. Vydali sme sa smerom na Chrenovú, samozrejme peši, aby sme mohli počas cesty fotografovať okoloidúce vozidlá. Veľmi rýchlo sme sa však presvedčili, že sa tu kvôli dopravnej zápche fotografovať nedá.

Prešli sme preto smerom k riečke Nitre, kde sme (na oboch brehoch) urobili pomerne krásne fotky. Hlavne sa mi podarilo zbierku fotografií nitrianskych autobusov obohatiť hneď o dva Ikarusy. Ikarus 280.08 - NR-743AV (r. v. 1989) s diskami Trilex po GO v BBDS na linke č. 2 a Ikarus 280.08 - NR-512BM zo Slovnaftu na linke č. 27.

Smerovali sme k staršej nitrianskej zástavbe v centre mesta, kde sme "o chlp" zmeškali autobus NR-513BM, ktorý sme mali stanovený ako prioritu. Postupovali sme teda ďalej, pričom som vyfotografoval nový Ekobus, na ktorý sme narazili. Nakoniec sme sa predsalen dočkali a previezli sa vozidlom NR-513BM na linke č. 7 až na Kalváriu. Tam nám vodič "zapózoval" s autobusom a my sme si tento vzácny kúsok mohli vyfotografovať. Pre neznalých napoviem, že ide o autobus Karosa B731.00 (r. v. 1984), po generálnej oprave, s protišmykovou podlahou a opraveným interiérom, avšak stále so starou zadnou nápravou značky Rába a s pôvodnou automatickou prevodovkou. Autobus pôvodne zabezpečoval podnikovú dopravu v Slovnafte, po prevzatí tejto činnosti nitrianskou SAD bol spolu s niekoľkými ďalšími autobusmi prevedený do nitrianskej MHD.Skoro "na vlas" rovnaké je aj vozidlo NR-515BM, ktoré jazdilo na linke č. 5. Zapózovalo nám na stanici. Okolo poludnia sme sa vrátili na autobusovú stanicu, kde sme si opäť doplnili "štatistiky". Na obratisku sme už našli zaparkovaný jeden z najstarších autobusov Ikarus 280.08 - NR-759AV (r. v. 1984) s modrým náterom. Na autobusovej stanici opäť chýbal autobus NR-284BE, onedlho však prišiel a ja som ho mohol v peknom osvetlení zvečniť na filme. Následne sme sa dali do reči s vodičom, ktorý je na svoju „raketu“ náležite pyšný. Práve on nám oznámil smutnú správu o vyradení prímestských autobusov NR-282BE a NR-289BE. Na otázku, čo je s vozidlom NR-288BE odpovedal, že sa nachádza na prehliadke, a že bol pridelený do Slovnaftu. S vodičom sme strávili asi hodinu. Čakal na odpoludňajšiu špičku – snáď sme mu aspoň trocha spríjemnili prestávku.

Po hodine sme opäť obehli "autobusák", kde som vyfotografoval vozidlo, nami označované ako "rusák". Ide o jeden z autobusov Karosa radu 800 (B832, C834), pôvodne určených pre ruský trh, ktoré však neboli odobrané. Keďže ide o typy, na ktoré v Čechách a na Slovensku neboli vykonané typové skúšky, Karosa tieto vozidlá ponúkla podnikom ako náhradné karosérie. Vozidlá sa vyznačujú svetlami v nárazníkoch a tlačidlami na karosérii pri dverách. Typický je aj reliéfny nápis označenia „Karosa“, bežný na vozidlách radu 930.

Na železničnú stanicu sme sa vrátili práve včas. Inak by sme jazdu vozidlom NR-759AV nestihli. Vozidlo bolo nasadené na linke č. 14, smer Nitrianske strojárne. Odviezli sme sa teda na konečnú, kde sme si autobus vyfotografovali. Tam sme počkali s nádejou, že príde aj ďalší Ikarus. Nakoniec prišli ešte dva. Najprv vozidlo NR-752AV na linke č. 122, potom ešte NR-746AV na linke č. 14. Obidva sme zvečnili, no nedá mi nespomenúť, ako nám na otázku či si vozidlo smieme vyfotiť vodič autobusu NR-752AV neslušne odvrkol: "Nie, netreba". Najprv sme ho chceli poslúchnuť, no nakoniec mi to nedalo, nakoľko som ten autobus ešte vyfotografovaný nemal a kto vie, či ešte bude slúžiť, keď prídeme nabudúce... Myslím, že fotka mi vyšla dokonalá...Keď sa na to teraz spätne pozerám, urobil som dobre. V septembri autobus vyradili...

Zvyšok výletu sme strávili plánovanou návštevou známeho, ktorá nám zabrala dosť času. Ušiel nám tak jeden z posledných cieľov dňa – vyfotografovať ešte tretí jazdiaci autobus Karosa B731 s nápravou Rába - NR-131AP (r. v. 1986). Zachytili sme ho teda aspoň v garáži. Týmto obrázkom sa s Vami lúčim, pretože potom sa už náš výlet do Nitry skončil.Autor článku: Ľubomír Mészáros


(c) 2000-2018, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Jan Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Ing. Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Ing. Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík