Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

História
Prehľad vozidiel
Zoznam vozidiel
Fotografie
Diskusné fórum
Trasy liniek
Cestovné poriadky
Prepravný poriadok
Kontakt na DP
Autori stránok
Zdroje informácií
Hlavná stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Autobusové vleky Sodomka/Karosa D4

V roku 1949 do podniku prišli prvé vlečné vozy Karosa D4, ktoré sa dodávali až do roku 1951.

Popis vozov :Vozne boli dvojnápravové, so samonosnou karosériou, jazdné časti podvozku boli zavesené priamo na rošte karosérie.

Nápravy boli tuhé, zavesené na priečkach rámu karosérie. Riadenie vlečného vozňa prebiehalo natáčaním predných kolies s teleskopickou predlohou a pozostávalo z ťažnej ojky, predlohy, trecieho tlmiča s vstavaným teleskopom a spojovacích tyčí na riadiace páky predných kolies. Držiaky čapov pre uchytenie predných koncov pružín a ložisková doska riadenia s konzolou boli upevnené na priečnikoch roštu karosérie.

Brzdy boli pneumatické a ručné mechanické. Pneumatické brzdy sa ovládali priamo z trolejbusu pomocou brzdovej prípojnej hadice s normalizovanou prípojkou. Ťažné vozidlo malo okrem svojho brzdového ventilu i ventil pre vlečný voz, ktorý bol nastavený tak, aby brzda vlečného vozu brzdila o niečo skôr a tým sa zabránilo vrážaniu vlečného vozňa do ťahajúceho voza. Po spojení vlečného voza s ťažným hadicou ťažný vozeň natlakuje tlakovú nádobu vlečného vozňa a odbrzdí ho. S vlekom sa dalo manipulovať po natlakovaní nádoby i bez ťažného voza. Na zabrzdenie slúžil ventil na ľavej prednej strane vleku, ktorým sa vypustil vzduch a tým sa vlek zabrzdil. Ručná brzda bola mechanická, ovládala sa pákou a pôsobila na zadné kolesá.

Nosná kostra karosérie zhotovená z lisovaných ocelových profilov bola elektricky zvarená a tvorila jeden celok. Spodný rám s priečnikmi a vyztuženými rebrami z ocelového plechu mal po celej dĺžke privarené dva pozdĺžniky pre upevnenie zvýšenej podlahy, ktorá bola z drevených dosiek. Zvonka bola kostra obložená morenými plechmi zvnútra natretými tlmiacim náterom. Zvnútra bol voz obložený drevovláknitými doskami. Dvere boli jednodielne, búchacie. Dvere sa otvárali v smere jazdy.


Technické informácie :
Celková dĺžka: 6960 mm (bez tiahla 5710 mm)
Šírka vozovej skrine: 2500 mm
Výška vozovej skrine: 2710 mm
Max. predný previs: 2330 mm
Predný previs: 1080 mm
Max. zadný previs: 1380 mm
Zadný previs: 1380 mm
Rázvor náprav: 3250 mm
Rozchod predných kolies: 1920 mm
Rozchod zadných kolies: 1920 mm
Hmotnosť: 2820 kg
Obsaditeľnosť: 40 (23 sedenie, 17 státie)
Max. obsaditeľnosť: 40 osôb
Motor: -Autobusový vlek Sodomka/Karosa D4.
Autobus Škoda RO ev. čísla 39 s vlekom D4.
Premávka :Prvé autobusové vlečky boli dodané v roku 1949. Jednalo sa o 18-20 (v knihe boli vytlačené vozy 101-120 a voz 120 sa 1x objavil v premávke) kusov očíslovaných 101-120. Tieto začali jazdiť v autobusovej doprave. V rokoch 1950-51 bolo dodaných sedem trolejbusových prívesov očíslovaných údajne 21-27 (v knihe v roku 1951 sa pri dodaní vozu D4 spomína ev. č. 158).

Autobusové prívesy jazdili skôr na prímestských linkách, konkrétne 23, 31, 32 a B. Bohužiaľ chýba väčšina záznamov, zachovali sa až autobusové z roku 1954. V apríli 1954 skončila prevádzka trolejbusových vlekov a tieto boli preradené na autobusové. Mali čísla 153-158. Nevieme bohužiaľ dôvod prečo a či neboli čisla pred číslom 153 obsadené, ani to, či tieto čísla dostali ešte na trolejbusovej prevádzke, či ich mali od dodania, alebo ich dostali až na autobusovej prevádzke. V tomto období sa vypravovalo obyčajne okolo 3-4 vlečiek za deň. Zároveň možno povedať že už nejazdili vozy 113, 114, 116, 117, 118, 119 a 159. 1.7.1955 sa ešte spomína číslo 152, čo ale môže byť aj prepis. Posledná jazda sa odohrala dňa 28.7 na linke 32. Bol to voz 156 a najazdil 46,4 km. Po tomto dátume už vozy neboli vypravované.


KRÁL, M.: 70 rokov autobusovej dopravy v Bratislave, Dopravný podnik Bratislava a. s., Bratislava 1997

HOLUB, L., VYCHODIL, P., ČERMÁK, J.: Atlas trolejbusů, Nakladatelství dopravy a spojů, Praha 1986

spracované údaje získané z archívov DPB a. s.


(c) 2000-2018, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Jan Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Ing. Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Ing. Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík