Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

Historie
Trasy linek
Jízdní řády
Vyhledání spojení
Tarif
Dopravci PID
Fotogalerie
Přehled vozidel
Kontakt na dopravce PID
Autoři a zdroje
Hlavní stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Fross Büssing 506/2

V roce 1929 vyrobil a dodal do Prahy Pražský A. Fross-Büssingův závod; speciální továrna na nákladní automobily a autobusy jeden vůz, který obdržel ev.č. 67 a karoserii mu dodala firma V. Brožík, Plzeň.

Popis vozu: Jak již je výše uvedeno, autobus vyrobil Pražský A. Fross-Büssingův závod; speciální továrna na nákladní automobily a karosérii dodala plzeňská firma V. Brožík.
Motor devítimetrového Fross Büssingu měl zapalovací systém Bosch, dynamo Bosch KMU 4A-650R 10/300 a spuštěč Bosch BJ 1,2/12.
Celodřevěnná karoserie s ocelovými výztuhami byla vně oplechovaná a měla střechu, která byla potažena impregnovanou tkaninou. Podlaha v prostoru pro cestující byla 930mm nad zemí a do vozu se vstupovalo střední částí, kde nebyly dveře a byla snížena plošina. Do prostoru pro cestující, který měl dva oddíly, se pak dalo vstoupit po překonání jednoho schodu a pře jedny dvoukřídlé dveře. V obou oddílech interiéru byly jako místa k sezení podélné dřevěné lavice, u zadního čela byla lavice umístěna příčně.
Na stanoviště řidiče, které bylo v oddělené kabince se dalo vstoupit pouze zvláštními dveřmi na pravém boku.
Vůz měl dva druhy brzd. Ruční mechanickou, která působila na zadní kola a nožní vzduchotlakovou značky Červinka-Knorr, která působila na všechna kola.

Technické informace :
Celková délka: 9200 mm
Šířka vozové skříně: 2400 mm
Výška vozové skříně: 2800 mm
Maximální přední převis: 1350 mm
Přední převis: 1200 mm
Maximální zadní převis: 2650 mm
Zadní převis: 2400 mm
Rozvor náprav: 5200 mm
Pneumatiky: 36-8
Hmotnost: 6890 kg
Obsaditelnost: 55 osob (26 míst k sezení a 29 k stání)
Maximální obsaditelnost: 5570 osob + 100kg zavazadel
Motor: Büssing 506
Počet válců: 6
Průměr vrtání: 95 mm
Zdvih pístů: 170 mm
Objem válců: 7230 cm3
Výkon motoru: 55,1 kW/1400/1 min. (75 koní)

Autobus Fross Büssing ev. č. 67.

LINERT, S.: Autobusy a trolejbusy pražské městské hromadné dopravy (2. vydání), Dopravní podnik hl. města Prahy a.s., Praha 2002


(c) 2000-2016, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Ján Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík