Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

História
Prehľad vozidiel
Zoznam vozidiel
Fotografie
Diskusné fórum
Trasy liniek
Cestovné poriadky
Prepravný poriadok
Kontakt na DP
Autori stránok
Zdroje informácií
Hlavná stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Autobus Fross Bussing ev. čísla 17

Na začiatok treba povedať, že systém výroby autobusov až do skončenia druhej svetovej vojny sa výrazne odlišoval od systému výroby autobusov po nej. Pred druhou svetovou vojnou sa autobusy vyrábali v malých sériách, podvozky a karosérie sa väčšinou vyrábali zvlášť u rôznych firiem. Keďže boli série malé a karosárske firmy boli zväčša menšie manufaktúry, často sa každá séria od seba líšila. Preto býva často dosť ťažké usúdiť, ako vyzeral niektorý konkrétny voz, hlavne ak k nemu chýba fotografická dokumentácia.

Popis vozov :O tomto autobuse chýba akákoľvek technická dokumentácia. Vie sa o ňom celkove málo, jednalo sa skôr o menší dvojnápravové autobusy s benzínovým 4 alebo 5 valcovým motorom a drevenou karosériou s kovovými výstuhami, zvonka oplechovanou. Strecha bola asi pokrytá impregnovanou látkou. Dvere boli búchacie a s najväčšou pravdepodobnosťou len jedny na ľavej strane.


Premávka :Autobusy nemeckej spoločnosti Fross-Bussing boli rozšírené hlavne u rôznych súkromníkov a u ČSD, ktoré až do roku 1949, kedy vznikla štátna spoločnosť ČSAD zabezpečovali autobusovú a vlakovú dopravu v Československu. Firma Fross-Bussing mala pobočku v Prahe.

V bratislavskej mestskej doprave jazdil skúšobne jeden autobus tohoto typu v októbri roku 1932 a dostal evidenčné číslo 17. Jazdil od 22.10.1932 do 1.11.1932 a zapožičali ho ČSD. Je možné, že sa autobusy tohto typu v meste opäť nasadili po vojne, kedy v rokoch 1945-46 vypomáhali ČSD v doprave v Bratislave na svojich vlastných linkách.

Autobus mal ŠPZ z radu, ktorý mali pridelené ČSD : N-I-209.

Autobus mal počas skúšobných jázd dopravnú nehodu a opravovali ho asi v dopravnom podniku.


(c) 2000-2018, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Jan Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Ing. Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Ing. Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík