Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

História
Prehľad vozidiel
Zoznam vozidiel
Fotografie
Diskusné fórum
Trasy liniek
Cestovné poriadky
Prepravný poriadok
Kontakt na DP
Autori stránok
Zdroje informácií
Hlavná stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Električky Tatra 6MT

Typ 6MT vznikol na základe objednávky BEÚS ešte z druhej svetovej vojny. Vtedy si Bratislava objednala 15 kusov motorových vozňov u vagónky Ringhofer Praha. Pre vojnové udalosti sa však vozy nevyrobili, aj keď návrh bol spracovaný. Na základe tejto objednávky a týchto návrhov bola v roku 1949 dodaná séria 15 motorových vozňov bez elektrickej výzbroje (výzbroj dodal Siemens ešte za vojny). Výzbroj bola namontovaná svojpomocne v dielňach. Tieto vozy moderného dizajnu boli vzaté za vzor novému unifikovanému radu dvojnápravových vozov pre úzkorozchodné prevádzky, keďže ešte nebola vyriešená aplikácia vozov typu T na úzky rozchod. Typ dostal pomenovanie 6MT.

Popis vozov :Masívny podvozok bol zvarovaný z uholníkov a bol odpružený špirálovými pružinami od ložisiek náprav, ktoré vedie v pevnom rázvore. V ráme boli pružne zavesené dva trakčné motory a štyri elektromagnetické koľajnicové brzdy.

Rozdiely medzi "predsériou" a voymi 6MT boli hlavne vo výzbroji.
U predsérie bola rada odlišností. Kontroléry vyrobil bratislavský Siemens, rovnako ako výzbroj. Odporníky boli umiestnené pod vozom a odpadové teplo sa mohlo využívať na kúrenie. Vozy nemali vlastný zdroj nízkeho napätia 24V, pomocné obvody sa napájali z trolejového napätia 600V s predradnými odporníkmi. Rozdiel bol aj v ručnej brzde, kde u týchto vozov bol jej mechanizmus umiestnený na skrini a keďže tá bola od podvozku odpružená, musela sa brzda nastavovať v závislosti od obsadenosti vozidla. U vozov 6MT bol tento problém vyriešený umiestnením mechanizmu na pojazde.
U 6MT sa elektrické trakčné zariadenie skladalo z dvoch trakčných motorov GBM 430 o výkone 60kW s vlastnou ventiláciou, s tlapovými ložiskami a pružnými závesmi na ráme podvozku. Motory boli 4pólové, sériové, s odbočkami na vynutiach hlavných pólov k zoslabovaniu budenia (60% závitov). Spustenie a brzdenie sa dialo hlavnými kontrolérmi, ktoré mali v sériovom zapojení 7 stupňov odporových, 1 bezodporový, 2 hospodárne stupne - s plným a zoslabeným budením, prechod na paralelné zapojenie obstarávali ďalšie dva stupne, v paralelnom spojení bolo 5 stupňov odporových, 1 bezodporový a 2 hospodárne. Pri elektrickom brzdení bolo k dispozícii 10 stupňov odporových, kde na 2 posledných stupňoch brzdy pôsobí i koľajnicová brzda. Okrem toho boli vozy vybavené aj ručnou brzdou. Núdzová brzda bola koľajnicová, napájaná z 24V obvodu a aktivovala sa pedálom. Odporníky boli umiestnené na streche. Kontroléry vyrobila Škoda a nemali prepínací valec jazda-brzda, čo znemožňovalo použitie elektrodynamickej brzdy pri jazde na jeden motor.

Kontrolér vozidla typu 6MTZákladná schéma spojenia trakčných obvodov električkového vozu 6MTNízkonapäťové obvody (24V) u vozov 6MTJazdné charakteristiky vozidla 6MTSchéma zapojenia bŕzd u 6MTVozová skriňa mala spodný oceľový rám, ktorý je uložený prostredníctvom pružníc na podvozku. Pôdorys je rozdelený na dve nástupné plošiny na čelách s dverami na obe strany a oddielu pre cestujúcich medzi nimi, ktorý bol uzatvárateľný posuvnými dverami, rovnako ako aj plošiny. Na plošinách boli uzatvárateľné stanovištia pre vodiča. Rozjazdové a brzdné odporníky, ako aj pojistky proti prepätiu boli umiestnené na streche. V strede strechy bol pantografový zberač prúdu.


Technické informácie :
Celková dĺžka aj so spriahadlami: 11452 mm
Dĺžka bez spriahadiel: 10000 mm
Šírka vozovej skrine: 2100 mm
Výška vozovej skrine: 3150 mm
Rázvor náprav: 3200 mm
Rozchod: 1000 mm
Priemer kolies: 760 mm
Hmotnosť: 10800 kg
Obsaditeľnosť: 70 (20 na sedenie, 50 na státie)
Napätie: 600 V
Typ motorov: Siemens/GBM 430
Hodinový výkon: 2x60kW pri 830 ot/min
Max. rýchlosť: 40 km/hod


Voz predsérie ev. čísla 51
Sériový voz 6MT ev. č. 67
Premávka :Vozne prvej série 51-65 z roku 1949 sa do premávky zaraďovali postupne ako sa im montovala výzbroj. Električky z roku 1953 ev. č. 66-75 začali jazdiť po ich oživení. Vozne dojazdili až na vozeň ev. č. 70 všetky v roku 1974. Voz ev. č. 70 bol vyradený po nehode s vlakom a jeho výzbroj bola namontovaná do brúsiaceho vozňa Schorling, kde slúži dodnes. V roku 1973 sa po nehode vyradil voz číslo 51, ale vyradený bol pod číslom 57 (prepis). V roku 1973 sa odstavili vozne 59, 53, 55, 56 a 62. Začiatkom roku 1974 sa vyradili vozne 64 a 68. Vyraďovanie pokračovalo až do mája 1974. Posledný jazdiaci vozeň bol voz 67, ktorý potom slúžil ako pracovný až do roku 1978, kedy bol predaný do Liberca. Tam sa však nevyužíval a bol vyradený v roku 1979, a následne zošrotovaný. Vozeň 52 bol v roku 1975 použitý pri oslavách 80teho výročia podniku a bol zošrotovaný v roku 1978.


JURIKA, Ľ., ŠESTINA, V. a kol: 100 rokov električiek v Bratislave, Alfa konti s. r. o., Bratislava 1995

LOSOS, L. a kol.: Atlas tramvají, Nadas, Praha 1981

Doc. Ing. WEISSER, O., Prof. Ing. Dr. JANSA, F.,Ing JAROLÍM, K.: Užití elektrické energie, Státní nakladatelství technické literatury, Praha 1956

Grisa, M., Ing. Grisa, I, Ing. Horník, J, Jäkl, G, Ing. Krebs, T.: Tramvaje 6MT, Nakladatelství Wolf, Ústí nad Labem 2003

Spracované údaje získané z archívov DPB a. s.


(c) 2000-2018, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Jan Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Ing. Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Ing. Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík