Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

História
Prehľad vozidiel
Zoznam vozidiel
Fotografie
Diskusné fórum
Trasy liniek
Cestovné poriadky
Prepravný poriadok
Kontakt na DP
Autori stránok
Zdroje informácií
Hlavná stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Autobusy Praga RND

Tak ako u autobusov Praga NDO boli aj Praga RND jedny z prvých vojnových autobusov, vyrábaných hlavne pre obnovu vozového parku ČSD. Nešlo o novovyvinutý typ. Podvozky ako aj z väčšej časti dizajn karosérie boli vyvinuté ešte počas vojny.

Popis vozidiel: Ako už bolo povedané, autobusy boli stavané na podvozku nákladného automobilu Praga RN/RND, s ktorým mali aj zhodnú prednú masku. Autobus mal motor predsunutý pred prednou nápravou. Motor bol radový štvorválec Praga RND.

Pohľad na podvozok autobusu Praga RND. Dobre je vidieť odpruženie prednej nápravy listovými pružinami.

Predná náprava autobusu Praga RND.

Zadná náprava autobusu Praga RND.
Karosériu vyrobila továreň Sodomka, bola až na strechu celokovová, elekricky zvarovaná z ocelových profilov, zvonka oplechovaná, strecha bola drevená, potiahnutá impregnovanou plachtovinou, bočnice i strop boli zvnútra obložené drevom. Nástup do vozidla bol jednými búchacími dverami cez dva schody. Vodič nebol oddelený zástenou. Autobusy mali pozdĺžne usporiadanie sedadiel, ktoré boli čalúnené.

Zámok dverí.

Riadiaci pult autobusu Praga RND.

Interiér autobusu Praga RND.
Brzdy boli hydraulické na všetky kolesá a parkovacia brzda bola mechanická na zadnú nápravu.


Technické informácie :
Celková dĺžka: 7450 mm
Šírka vozovej skrine:
Výška vozovej skrine: 3085 mm (aj s ohradkou pre batozinu)
Max. predný previs: 1000 mm
Predný previs: 950 mm
Max. zadný previs: 2250 mm
Zadný previs: 2150 mm
Rázvor náprav: 4200 mm
Rozchod predných kolies: 1580 mm
Rozchod zadných kolies: 1575 mm
Priemer otáčania: ? m
Pneumatiky: 7,5-20
Hmotnosť: cca 3130 kg
Obsaditeľnosť: 38+2 (16+1 sedenie, 22+1 státie)
Max. obsaditeľnosť: 40 osôb
Motor: Praga RND
Počet válcov: 4
Zdvih piestov: 130 mm
Objem valcov: 4500 cm3
Výkon: 60 koní
Max. rýchlosť: ?
Objem nádrže: 62 litrov


Autobus Praga RND ev. čísla 52.Autobus Praga RND ev. čísla 21. Predstavený verejnosti na oslavách 100 rokov DPB. Jednalo sa o evidenčný nezmysel vychádzajúci z nedostatku dostupných informácií o histórii bratislavských autobusov.
Premávka :Nie je v našich možnostiach zistiť na 100% koľko autobusov RND bolo v dopravnom podniku. Vieme že určite min. vozy 51 a 52 boli určite RND. Ich ŠPZ boli S-BM-4751 a S-BM-4752. Boli dodané 17.12.1949. S najvyššou pravdepodobnosťou bol rovnakého typu aj voz ev. čísla 32. Či bolo v Bratislave viac autobusov tohto typu nevieme.

Tieto autobusy kapacitne podniku nevyhovovali, preto už 11.12.1952 bol autobus 52 prevedený do novovzniknutého DP Nitra. Ostatné autobusy boli vyradené až neskôr, je možné, že si našli uplatnenie v iných podnikoch.

V roku 1995 sa bratislavskej verejnosti na oslavách storočnice podniku predstavilo vozidlo s ev. číslom 21. Autobus bol v zelenom laku a bol prezentovaný ako historické vozidlo DP. Jednalo sa však o vozidlo pôvodne patriace ČSD, teda predchodcovi ČSAD. Evidenčné číslo 21 bol omyl vychádzajúci z nedostatku dostupných informácií. Vozidlo bolo už vrátené pôvodnému majiteľovi, ktorý ho vystavil v Múzeu dopravy. Bohužiaľ sa nezmysel z roku 1995 zopakoval na oslavách 110 rokov MHD v Bratislave, kde bol na výstave pred Auparkom vystavený opäť voz 21 s rovnakým popisom ako v roku 1995!


KRÁL, M.: 70 rokov autobusovej dopravy v Bratislave, Dopravný podnik Bratislava a. s., Bratislava 1997

LINERT, S.: Autobusy a trolejbusy pražské městské hromadné dopravy (2. vydanie), Dopravní podnik hl. města Prahy a. s., Praha 2002


spracované údaje získané z archívov DPB a. s.


(c) 2000-2018, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Jan Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Ing. Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Ing. Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík