Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

História
Prehľad vozidiel
Zoznam vozidiel
Fotografie
Diskusné fórum
Trasy liniek
Cestovné poriadky
Prepravný poriadok
Kontakt na DP
Autori stránok
Zdroje informácií
Hlavná stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Autobusy Škoda 706RO

Tieto autobusy boli vyvinuté ako prvé povojnové. Síce to ešte stále boli autobusy na podvozku nákladného automobilu, ale v mnohom boli neporovnateľne lepšie než vozy zastaralých koncepcií. Autobus mal už modernú trambusovú karosériu, ale motor bol ešte stále umiestnený vpredu vedľa vodiča.

Popis vozidiel:Základom autobusu bol podvozok Škoda 706 RO ch, motor bol zapaľovací stojatý šesťválec, umiestnený takmer nad nápravou. Bol vybavený dynamom PAL Magneton 24V/500W, spúšťačom PAL Magneton 24V/6k a mechanickou prevodovkou s 5+Z stupňami.

Podvozok autobusu Škoda RO

Diferenciál a vypruženie zadnej nápravy autobusu Škoda RO

Predná náprava a disk "Trilex" autobusu Škoda 706RO

Zadná náprava a disk "Trilex" autobusu Škoda 706RO. Disky Trilex boli z troch častí. Hranice jednotlivých dielov je vidno v červených krúžkoch.

Niektoré autobusy Škoda 706RO mali takéto disky. Umožňovali v prípade defektu bezpečný dojazd do garáží.
Podvozky sa spočiatku vyrábali v Avii Letňany, neskôr výroba prešla do n. p. LIAZ Rýnovice. Karosérie spočiatku vyrábala firma Avia Letňany a neskôr n. p. Vysoké Mýto. Niektoré karosérie vyrábal i LIAZ Rýnovice. Karoséria bola celokovová, elektricky zvarovaná, kostra bola z ľahkých profilov, zvonka oplechovaná, v interiéri obložená drevovláknitými doskami. Podlaha bola drevená, vo výške cca. 930 mm nad zemou. Stanovište vodiča bolo oddelené presklenou polostenou. Vodič mal na ľavej strane dvere, na pravej strane boli jedny alebo dvoje dvere pre nástup cestujúcich. Štvordielne dvere sa otvárali smerom dnu (lomili sa dnu). Dvojdielne dvere sa zasúvali po stranách schodov do interiéru. Dvojdielne dvere sa objavili až u sérií po roku 1954. Dvere boli ovládané elektropneumaticky. Sedadlá boli umiestnené priečne a boli čalúnené.

Prvé autobusy Škoda 706RO ešte mali mechanické blinkre.


Stanovište vodiča autobusu Škoda 706RO


Interiér autobusu Škoda 706RO

Interiér autobusu Škoda 706RO

Stanovište sprievodcu autobusu Škoda 706RO. Ovládanie dverí a znamenia bolo umiestnené na stĺpiku.
Brzdy boli vzduchotlakové na všetky kolesá, spomaľovacia brzda bola motorová a parkovacia brzda bola mechanická na zadnú nápravu.

Technické informácie :
Celková dĺžka: 10660 mm
Šírka vozovej skrine: 2500 mm
Výška vozovej skrine: 2970 mm (s nosičom pre batožinu 3150 mm)
Max. predný previs: 1500 mm
Predný previs: 1400 mm
Max. zadný previs: 3760 mm
Zadný previs: 3510 mm
Rázvor náprav: 5400 mm
Rozchod predných kolies: 1927 mm
Rozchod zadných kolies: 1820 mm
Priemer otáčania: 26 m
Pneumatiky: 12,00-20
Hmotnosť: 8590 kg
Obsaditeľnosť: 68+2 (22+2 sedenie, 46 státie)
Max. obsaditeľnosť: 74 osôb
Motor: Škoda 706 RO
Počet valcov: 6
Zdvih piestov: 160 mm
Objem valcov: 11781 cm3
Výkon: 135 koní
Max. rýchlosť: 68 km/h
Objem nádrže: 150 litrovAutobusy Škoda 706RO sa typovým označením neodlišovali, jednotlivé série sa však navzájom líšili rôznymi detailami. Prvé autobusy tohto typu mali štvordielne dvere, nemali transparent ani vpredu ani vzadu. Predná ozdobná mreža chladiča mala všetky rebrá rovnaké. Nárazník bol predelený. Smerovky boli ešte mechanické, okolo reflektorov nebola široká obruč. Kryt chladiča pod predným oknom bol široký s nápisom "ŠKODA", vpredu na streche bola iba jedna vetracia klapka, ďaľšia bola v strede a vzadu boli dve. Tak vyzerali autobusy dodané cca. do roku 1954.

Zvýreznené detaily na prednom čele autobusu Škoda 706RO a zadné čelo autobusu aj s dverami.Škoda 706RO ev. č. 39
Škoda 706RO ev. č. 49. Takto vyzerali autobusy po GO s výmenou dverí.

Od roku 1954 sa na vozy začali montovať dvojdielne dvere, ktoré sa montovali aj starším vozidlám pri GO. Predný kryt chladiča bol neskôr zmenšený a nápis Škoda už na ňom nebol. Na neskoršie série sa montoval nárazník aj na plech s mrežou. Je ťažké zistiť, kedy sa začali montovať nové smerovky, na staršie vozidlá sa neskôr dodatočne montovali tiež.Autobusy Škoda 706RO vyrábané cca. od roku 1957 mali dvojdielne dvere, mali transparent vpredu a vzadu. Predná ozdobné mreža chladiča mala 3 spodné rebrá medzi reflektormi dlhšie. Nárazník bol aj na plechu s mrežou. Vozy už mali klasické smerovky a obrysové svetlá, okolo reflektorov bola široká kovová obruč. Vozy mali vpredu dve vetracie klapky.

Zvýreznené detaily na prednom čele autobusu Škoda 706RO a zadné čelo autobusu aj s dverami.
Premávka:Momentálne nie je možné na 100% zistiť, koľko autobusov Škoda 706RO bolo v bratislavskom dopravnom podniku. Ešte ťažšie je zistiť evidenčné čísla týchto vozidiel. Vieme, že prvý autobus Škoda 706RO mal ev. č. 53 a dorazil do Bratislavy v decembri 1949. Autobusy boli dodávané až do roku 1958 a postupne nahradzovali vyraďované vozidlá Tatra 91 Diesel a MAN. Posledné vozidlá nahradzovali už aj autobusy Praga NDO. V premávke sa objavili aj vozidlá v jednodverovom prevedení. Jedným z takýchto vozidiel bol pravdepodobne aj autobus s ev. č. 62. Je tiež veľmi pravdepodobné, že došlo k prečíslovaniu autobusov Škoda 706RO s vyššími ev. číslami na nižšie po začatí vyraďovania autobusov Praga NDO. Len tak sa dá vysvetliť obsadzovanie šesťdesiatkového radu čísel autobusmi Škoda 706RTO.

Úpravy na vozidlách spočívali zväčša v prispôsobení novším sériám. Starším vozom boli dosadené počas GO dvojdielne dvere (napr. vozidlá ev. č. 49 a 64).

Je možné, že niektoré vozidlá boli dodané o niečo skôr než uvádzame. Informácie z tohoto obdobia sú iba "útržkovité" a ich zháňanie je dosť problematické.


KRÁL, M.: 70 rokov autobusovej dopravy v Bratislave, Dopravný podnik Bratislava a. s., Bratislava 1997

LINERT, S.: Autobusy a trolejbusy pražské městské hromadné dopravy (2. vydanie), Dopravní podnik hl. města Prahy a. s., Praha 2002


spracované údaje získané z archívov DPB, a. s.


fotografický materiál Ing. J. Horníka, Ľubomíra Mészárosa a archívu www.mestskadoprava.net


(c) 2000-2018, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Jan Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Ing. Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Ing. Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík