Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

História
Prehľad vozidiel
Zoznam vozidiel
Fotografie
Diskusné fórum
Trasy liniek
Cestovné poriadky
Prepravný poriadok
Kontakt na DP
Autori stránok
Zdroje informácií
Hlavná stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Autobusy Škoda 706 RTO

Napriek pokusom inžinierov o zvýšenie obsaditeľnosti vozidla uložením motora buď pod podlahu alebo dozadu, ktorý vyústil v stavbu dvoch prototypov Š 706 ROL a Š 706 RLS-h už v roku 1949, bol typ, ktorého výroba sa začala v roku 1959 iba upraveným modelom autobusu Škoda 706 RO.

Popis vozov :Základom autobusu bol podvozok Škoda 706 RTO ch, ktorý vznikol z mierne upraveného podvozku Š706 RO ch. Autobus bol vybavený vznetovým radovým šesťválcovým motorom s priamym vstrekovaním paliva, bol vybavený dynamom PAL Magneton 24V/800W, spúšťačom PAL Magneton 24V/6k. Mechanická prevodovka mala 5+Z stupňov.

Prevádzkové brzdy boli vzduchotlakové, pôsobiace na všetky kolesá, okrem nej sa užívala tiež spomaľovacia motorová brzda. Ručná brzda bola mechanická na zadné kolesá.

Karoséria bola trambusového typu s oceľovou, elektricky zvarovanou kostrou, zvonka oplechovaná, zvnútra obložená umakartom a na strope bolo obloženie z dierovaných drevovláknitých dosiek. Podlaha bola vo výške 885mm nad zemou. Autobus v prevedení MTZ mal dvojo dvojdielnych dverí, autobus v prevedení CAR mal jedny dvojdielne alebo štvordielne dvere, varianta LUX mala jedny alebo dvoje búchacie dvere a malé strešné okná. V interiéri bol rozdiel v usporiadaní sedadiel. Vodič bol oddelený polopresklenou kabínou, motor bol umiestnený vpredu vedľa vodiča po pravej strane pod krytom. Vodič mal na ľavej strane vlastné dvere.


Technické informácie :
Celková dĺžka: 10810 mm
Šírka vozovej skrine: 2500 mm
Výška vozovej skrine: 2900 mm (aj s ohradkou pre batožinu 3180 mm)
Max. predný previs: 1670 mm
Predný previs: 1570 mm
Max. zadný previs: 3690 mm
Zadný previs: 3500 mm
Rázvor náprav: 5450 mm
Rozchod predných kolies: 1927 mm
Rozchod zadných kolies: 1774 mm
Priemer otáčania: 22 m
Pneumatiky: 11,00-20
Hmotnosť: 8570 kg
Obsaditeľnosť: 75+2 (20+2 sedenie, 55 státie)
Max. obsaditeľnosť: 75+2 osôb
Motor: Škoda 706 RTO
Počet valcov: 6
Zdvih piestov: 160 mm
Objem valcov: 11781 cm3
Výkon: 160 koní
Max. rýchlosť: 66 km/hod
Objem nádrže: 175 litrov


Jednotlivé série sa navzájom líšili niektorými detailami:

Škoda 706RTO ev. č. 85 z roku 1959Séria z roku 1959 mala ozdobné lišty po celom spodnom okraji vozidla, predný aj zadný transparent boli zvláštneho prevedenia. Vozy mali otvárateľné všetky okná a vetracia časť bola vyklápateľná. Na streche boli dva veľké vetráky. Predná maska chladiča bola iného prevedenia než u vozov vyrobených po roku 1960.

Séria z roku 1960 už nemala ozdobné lišty na spodnom okraji a tiež už mali vozidlá štandardné transparenty. Vozy mali otvárateľné už len každé druhé okno, ale ešte stále vyklápacím spôsobom. Na streche ostal už len jeden veľký vetrák vpredu, za ním boli dosadené tri náporové vetráky.

Pražský autobus Škoda 706RTO ev. č. 303 zo série vozidiel ev. č. 301-307 z roku 1963, ktorá bola po dodaní do Prahy odpredaná DP Bratislava. Doteraz presne nevieme, aké evidenčné čísla dostali tieto vozidlá v Bratislave.Škoda 706RTO ev. č. 181 z poslednej série z roku 1970Škoda 706RTO ev. č. 2015 tej istej série v stave už po prečíslovaní v roku 1976Vzhľad vozidiel z rokov 1961-1968 bol pomerne rôznorodý. Niektoré mali opäť dva veľké vetráky v kombinácii s dvomi malými, niektoré len jeden veľký a tri malé. Okná sa už otvárali posuvným spôsobom.

Škoda 706RTO-LUX ev. č. 1048Vozidlá v úprave „LUX“ mali pri dodaní na streche tzv. „záhradku“, teda priestor s malým zábradlím, kam sa mohla umiestňovať batožina.


Premávka: Výraznejšie úpravy na vozidlách neboli, staršie vozidlá sa vzhľadom prispôsobovali novším sériám. Pri generálnych opravách mohlo dochádzať k výmene skrine za novú, alebo k výmene bratislavských autobusov za vozidlá z iných miest. Časté boli aj prepisy vozidiel, pričom sa vozidlám vymieňali technické preukazy a ŠPZ.

Nezachoval sa žiadny autobus tohto typu, autobus ev. č. 236 prezentovaný verejnosti ako historické vozidlo vznikol prestavbou z autobusu Jelcz CAR (prímestská verzia). Vozidlo bolo prestavané na dvojdverové, mestské prevedenie s použitím niketorých dielov z vraku pôvodného autobusu ev. č. 236 slúžiaceho ako autoškola.


KRÁL, M.: 70 rokov autobusovej dopravy v Bratislave, Dopravný podnik Bratislava a. s., Bratislava 1997

LINERT, S.: Autobusy a trolejbusy pražské městské hromadné dopravy (2. vydanie), Dopravní podnik hl. města Prahy a. s., Praha 2002


spracované údaje získané z archívov DPB, a. s.


fotografický materiál Ing. J. Horníka


(c) 2000-2018, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Jan Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Ing. Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Ing. Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík