Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

Hlavná stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Mestská doprava v Budapešti

Hlavné mesto Maďarska, dvojmiliónová Budapešť, má okrem iných zaujímavostí aj jeden z najlepších a najzaujímavejších dopravných systémov v Európe a dovolím si tvrdiť, že aj na svete. Budapešť sa skladá z dvoch častí – z Budína a Pešti, ktoré od seba oddeľuje rieka Dunaj. Rozsiahly dopravný systém tvoria električky, starodávna podzemná železnica MFAV (predchodca moderného metra), klasické sovietske metro, trolejbusy, autobusy, ozubnicová železnica a prímestská železnica HÉV. Okrem nich v Budapešti premáva aj zaujímavá detská železnica, pozemná lanová dráha na hrad, klasická lanovka a vyhliadkové lode. MHD prevádzkuje dopravný podnik Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV).

Tarifa v meste je neprestupná, cestovné lístky je možné zakúpiť si v predpredaji (novinové stánky, stanice metra) alebo u vodiča s príplatkom. Existujú aj jedno- a viacdenné turistické lístky a samozrejme predplatné lístky. Sieť liniek je hustá, intervaly sú taktiež dobré.


Električky (villamos)


Električky sú v niektorých štvrtiach radiálnym nosným systémom, niekde tvoria napájaciu dopravu na metro. Aj keď bolo zrušených niekoľko tratí pre zlý technický stav, sieť električkových liniek je pomerne hustá. Prevádzkované trate sú až na výnimky v dobrom stave, v súčasnosti je najnovšia trať k obchodnému centru Savoya Park (linka č. 18). Vozidlá sú v dobrom stave, jazdia tu električky UV (najstaršie z 50. rokov 20. storočia !), vlečné vozne FP k vozidlám UV, článkové Ganz CSMG2 (resp. rekonštruované KCSV7), ČKD T5C5 (resp. rekonštruované T5C5K), jedna článková električka Hungaroplan a článkové TW 6000 odkúpené z Hannoveru. Vozidlá sú obojsmerné (CSMG2, KCSV7, Hungaroplan, TW 6000) alebo majú aspoň dvere na obidvoch stranách a sú spriahnuté zadnými čelami k sebe (UV, T5C5), keďže väčšina tratí sa končí koľajovým prejazdom bez obratiska.


Podzemná železnica (MFAV)


Podzemná železnica MFAV, druhé metro v Európe, je začlenená do systému metra ako žltá linka M1. Začína stanicou Vörösmarty tér (námestie) v centre mesta. Ďalšou stanicou je prestupný uzol Deák Ferenc tér, kde sa stretávajú všetky linky metra a ďalej trať pokračuje pod širokým bulvárom Andrássy út. Za Andrássy út trať prejde popod Dózsa György út až ku kúpeľom Széchenyi fürdő, pri ktorých sa nachádza rovnomenná stanica. Potom trať mimoúrovňovo prekríži ešte dve významnejšie ulice a dostane sa do konečnej stanice – dôležitého prestupného uzla Mexikói út. Táto podzemná železnica má viacero zvláštností – napríklad odber prúdu zhora. Tunel je veľmi nízky, preto sú nízke aj vozidlá. Tie sú trojčlánkové, vyrobené firmou Ganz. Medzistaničná vzdialenosť je pomerne malá; vozidlá aj stanice sú veľmi čisté a udržiavané. Trať bola nedávno komplexne rekonštruovaná. Pri návšteve Budapešti podzemnú železnicu MFAV určite nevynechajte, v prestupnej stanici Deák Ferenc tér je aj malé múzeum tejto podzemnej železnice.


Klasické metro (metró)


Toto metro sa najmä vozidlami podobá pražskému. Tvoria ho dve linky – staršia červená M2 (Déli pu. – Örs vezér tere) a novšia modrá M3 (Kőbánya-Kispest – Újpest-Központ). Ide o klasické ťažké sovietske metro s veľkými medzistaničnými vzdialenosťami, dlhými stanicami a päť- a šesťvozňovými súpravami. Vozidlá sú modrej farby, ide o typy Ev resp. Evz (veľmi podobné pražským Ečs) a 81-71. Vozidlá aj stanice pôsobia oproti žltému metru M1 podstatne horším dojmom.


Trolejbusy (trolibusz)


Trolejbusy slúžia v Budapešti len ako doplnkový druh dopravy, jazdia iba v Pešti. Premávajú pomerne často, napriek tomu sú zväčša preplnené. Na vyťaženejších linkách jazdia článkové Ikarusy 280T a 435T, na menej vyťažených ZIU 9, Ikarus 411T a 412T.


Autobusy (autóbusz)


Autobusy slúžia v niektorých častiach len ako doplnok elektrickej trakcie, v niektorých častiach sú však aj nosným systémom. Veľa liniek začína v prestupných uzloch pri staniciach metra či HÉV-u. Okrem obyčajných autobusových liniek jazdia v Budapešti aj expresné linky (číslo linky v červenom rámčeku), Tesco-busy, linka na hrad a pod. Sólo vozidlá sú Ikarusy typov 260, 405, 412 a 415, článkové sú Ikarusy typov 280, 435, jeden nízkopodlahový článkový Ikarus-Agora a najnovšie aj nízkopodlahové článkové autobusy Volvo.


Prímestská železnica (HÉV)


Budapeštiansky dopravný podnik – BKV prevádzkuje aj prímestskú železnicu HÉV. Na nej jazdia elektrické jednotky Ganz. Trate HÉV začínajú na prestupných uzloch – pri staniciach metra a zastávkach električiek, odkiaľ pokračujú za Budapešť. Výnimkou je iba trať HÉV-u na Csepel, ktorá spája tento ostrov, patriaci ešte pod Budapešť, so zastávkou električiek. Vozidlá nepremávajú až tak často, ako napríklad metro či električky. Vybavením interiéru sa skôr podobajú regionálnym vlakom.


Ozubnicová železnica (fogaskerekű vasút)


Veľmi zaujímavým a v mestách neobvyklým dopravným prostriedkom je ozubnicová železnica. Trať začína stanicou Városmajor, kde sa dá prestúpiť na električky, a stúpa až na konečnú stanicu Széchenyi-hegy, neďaleko ktorej sa nachádza aj konečná stanica pionierskej železnice. Trať je jednokoľajná a je na nej na ozubnicovú železnicu neobvykle veľa zastávok. Platí tu bežná tarifa budapeštianskej MHD.


Detská železnica


Detskú lesnú železnicu je možné zaradiť medzi ďalšie zaujímavosti Budapešti. I keď nepatrí do systému MHD, bola by určite škoda si ju nespomenúť. Neelektrifikovaná jednokoľajná úzkorozchodná trať začína pri konečnej stanici električiek Hűvösvölgy a pokračuje ďalej zaujímavou krajinou až na konečnú stanicu Széchenyi-hegy, odkiaľ je možné prejsť si na konečnú stanicu ozubnicovej železnice. Na trati je aj jeden tunel. Ako vyplýva z názvu – trať obsluhujú deti.Odkazy na iné stránky o Budapešti:

www.budapest.hu - stránky mesta Budapešť
www.bkv.hu - stránky BKV (Budapeštianskeho dopravného podniku)


Autor článku:  Mário KOVÁČ, 2005


(c) 2000-2018, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Jan Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Ing. Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Ing. Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík