Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

História
Cestovné poriadky
Tarifa
Schéma tratí
Fotografie
Prehľad vozidiel
Hlavná stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Vlečné vozne Blm/u 780,781 (ex 11, 12) - Ganz

Električky 11-12 boli letné otvorené vlečné vozne, používané v tatrách od roku 1908.

Popis vozov :Vozne mali ručnú brzdu a vzduchotlakovú brzdu.

Vozne boli poňaté ako letné, mali otvorené plošiny a nemali okná. Na streche bola sťahovateľná plachta v prípade zlého počasia. Bočnice boli tvorené rámom s pletivom. Oddiel pre cestujúcich bol oddelený od plošín z oboch strán zástenami. Strecha bola bez nástrešku. Osvetlenie bolo elektrické, napájané z motorového vozňa.

Vyfarbenie vozňov tak ako u motorových bolo pri začiatku premávky riešené v kombinácii zelenej a krémovej so zlatými ozdobnými lištami. Neskôr jazdili vozne šedé a dožili sa aj červeno-krémového laku.Technické informácie :
Celková dĺžka aj so spriahadlami: 8000 mm
Dĺžka bez spriahadiel: ? mm
Šírka vozovej skrine: 2170 mm
Výška vozovej skrine: 3000 mm
Rázvor: 2800 mm
Rozchod: 1000 mm
Priemer kolies: 850 mm
Hmotnosť: 5800 kg
Obsaditeľnosť: ? (18 na sedenie, 28 na státie)
Napätie: N/A
Výkon motorov: N/A
Max. rýchlosť: N/A km/hod


Vlečný vozeň ev. č. 11


Dodávky :
Vozidlá, označené číslami 11 a 12 boli vyrobené vo firme Ganz v roku 1908 za cenu 11 000 K/kus. ČSD im v roku 1949 pridelili označenie Clm/u 302 a Clm/u 303, neskôr, po roku 1954 Blm/u 780 a 781. Vozeň Blm/u 781 bol neskôr preznačený na EL/u 41279. Tento bol potom v deväťdesiatych rokoch rekonštruovaný na historický voz ev. č. 12.

Premávka :Napriek potrebe uzavretých vozňov ostali oba vozne otvorené. Neskôr sa bok vozov upravil tak, že sa pletivo odstránilo a nahradilo sa pevnou bočnicou.

Zachované : Zachovaný je vozeň ev. č. 12, ktorý síce je predstavovaný ako historický, ale nie je v pôvodnom stave.SZOJKA, L.: A tátrai villamosvasút jármuvei, in Vasúthistória Évkonyv 1991, KOZDOK, 1991

KUKUČÍK, R., KUKUČÍK, P., SZOJKA, L.: Tatranské železnice, ŽSR, 2001

LUŽNÝ R.: Tatranské elektrické železnice TEŽ /internet/


(c) 2000-2016, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Ján Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík