Mestskadoprava.sk - Stránky o Mestskej a Regionálnej dopava v SR a ČR

História
Cestovné poriadky
Tarifa
Schéma tratí
Fotografie
Prehľad vozidiel
Hlavná stránka
Hosted by Pantheon Technologies

Úzkorozchodné električky M 48.001-003 (ex 4-6) - Ganz

Električky 4-6 boli elektrické motorové vozne dodané v roku 1911 v súvislosti s rozšírením siete.

Popis vozov :Električky 4-6 boli veľké, 4nápravové motorové vozne, ktoré pomohli vyriešiť problémy s nedostatočnou kapacitou starších vozňov. Podvozky boli otočné na čapoch, a boli takmer na krajoch vozňov, takže predné koleso sa nachádzalo už pod plošinou. Elektrickú výzbroj vyrobila firma Siemens už na napätie 1650V. Riadenie bolo priame cez kontrolér. Vozidlá boli vybavené dvomi pantografmi od firmy Siemens nad každým podvozkom. Električky boli poháňané štyrmi motormi TKS 110 o výkone 44kW/kus, ktoré boli zapojené v prevode 1:4,44. Jazdných stupňov bolo 5, brzdových tiež 5. Vozne mali elektrickú, opdorovú, ručnú a vzduchotlakovú brzdu.

Skriňa bola u týchto vozidiel riešená pomerne zaujímavo. Pojazd bol zvarený z nosníkov a na ňom boli dva otočné podvozky po dvoch nápravách, z ktorých každá bola hnaná. Pripojenie podvozka na rám nie je známe. Strecha kopírovala pojazd a mala masívny okraj. Vozne boli bez nástreškov. Zaujímavosťou boli zúžené plošiny, ktoré boli kryté a užšie než strecha. tým vznikla z vonkajšej strany plošinka, ktorá však bola pod strechou. Oddiely pre cestujúcich mali už plnú šírku vozidla a boli dva, každý o dĺžke troch okien. Nad drevenými lavicami (minimálne na jednej strane s priečnym usporiadaním) boli poličky na batožinu. Medzi oddielmi pre cestujúcich bol oddiel pre batožinu, ktorá sa nakladala dvojkrídlovými dverami (rovnakými ako na plošinách), ale bez schodíkov. Okná boli spúšťacie. Osvetlenie vo vozidle bolo žiarovkové, žiarovky boli zapojené do série. Kúrenie bolo elektrické, a vháňaním tepla z odporníkov, ktoré boli pod vozom. Tieto vozne boli v premávke až do začiatku premávky jednotiek Emu 89.0 .

Pôvodná kombinácia farieb bola s najväčšou pravdepodobnosťou šedá. Neskôr sa vozne pretierali do tmavej (asi vagónovej zelenej), s bielou strechou, a nakoniec boli červeno-krémové so šedou strechou.Technické informácie :
Celková dĺžka aj so spriahadlami: 15500 mm
Dĺžka bez spriahadiel: ? mm
Šírka vozovej skrine: 2100 mm
Výška vozovej skrine: 3410 mm
Rázvor náprav: 2000 mm
Vzdialenosť osí: 9500 mm
Rozchod: 1000 mm
Priemer kolies: 900 mm, neskôr 875 mm
Hmotnosť: 28000 kg
Obsaditeľnosť: 48 na sedenie, 60 na státie
Napätie: 1650V
Výkon motorov: 4 x 44 kW
Max. rýchlosť: 40 km/hod


Tatranská električka ev. č. 4 už v vagónovo-zelenom laku s bielou strechou. (podľa fotografie)


Dodávky :
Vozne 4-6 boli zakúpené v roku 1911 a dostali čísla 4-6. V roku 1949 po prevzatí ČSD dostali označenie M 400.101-103, ktoré sa v roku 1950 zmenilo na M 48.001-003, nakoniec, v roku 1965 boli vozidlá preznačené na EMU 48.001-003. Po spojazdnení EMU 89.0 boli všetky zlikvidované v roku 1972.

Premávka :Je možné, že boli vozne dodané ešte s otvorenými vstupmi na plošiny, tak ako u vlečných 13-16.SZOJKA, L.: A tátrai villamosvasút jármuvei, in Vasúthistória Évkonyv 1991, KOZDOK, 1991

KUKUČÍK, R., KUKUČÍK, P., SZOJKA, L.: Tatranské železnice, ŽSR, 2001

LUŽNÝ R.: Tatranské elektrické železnice TEŽ /internet/


(c) 2000-2016, WWW.MESTSKADOPRAVA.NET- Fotografie, informácie a údaje z týchto stránok môžu byť použité len so súhlasom jednotlivých autorov a prispievateľov | Autori stránok: Ľubomír Mészáros, Michal Jajcaj, Karel Pospíšil, Vojta Beneš, Miroslav Bušo, Ing. Marko Engler,Vladislav Pastucha (Ikarus), Tomáš Samko (K2S), Romčo Stovička, Tootti, Josef Hubka, Mišo Kysela, Peter Lengyel | Fotografiami, údajmi a schémami prispeli: ANTI, Marcel Baltiar, Balu, Peter Bánovec, Mikolaj Bartlomiejczyk, Martin Benčík, Martin Beneš, Matúš Grach (Crossway), Emareq, Vladimír Engel, Martin Fedorov, Jozef Feiler, Milan Gajdoš, Alexandra Halászová (Quinny), Ing. Ján Horník, Peter Hronček, MUDr. Mikuláš Hrubiško, Martin Janda, Jozi17, Martin Kollár, Mário Kováč (Majo), Jan Krupička, Peter Lipták, Milan Matusik, Marcell, Martin Mendl, Peter Mešša, Peter Mitura, Nodes, Ortas, Peter Palfy, Patrik, Ing. Pavel Polák, Karel Poštulka, Michal Režný, Rišo, Jan Ryšánek, František Sakalik, Rustyfox, Aron2004, Sarko, Solaris, Stefco, Vladimír Šimko, Martin Šturdík, Miloš Šturdík, Michal S., Adam Tatranský, Tanner, Tbus, Valec, Verusha, Ing. Vratislav Vingálik, Robert Vreštiak, Dragan Zednikovič a ďalší | Hosting: Pantheon technologies, server Blacksun | Skripty: Martin \"Zrebec\" Benčík